| Rafi_Rafael_1998 a întrebat:

Salut am un ford focus 1.8 tdci si vreau sa imi schimb turbo cu unul mai mare daca ati putea sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu pui tu turbo mai mare sau mai mic asa dupa ureche.ALa care a fabricat masina a pus turbo exact cit trebuie la masina aiaDaca pui un turbo mai mare, nu stiu s-ar putea sa il pui degeaba, adica sa nu aibe nici un avantaj.Aerul bagat de turbo este cumva corelat cu amestecul ce arede in cilindri,deci banui ca aia u pus turbo cel mai eficient.Tu bagand aer mai mult,asta daca o sa poata faca asta,ar fi degeaba,adica bagi aer mai mult asa doar de dragu dea face ceva. Apoi nu stiu daca o turbina mai mare va fi rotita cu aceiasi viteza ca cea existenta,deci chestii cam complicate, astea trebuiesc gandite de cine se pricepe.E ca si cum tu ai un lemn arde sufli in el sa-i grabesti viteza de reactie, de ardere, deci si puterea, suflatu ala are un max, daca sufli peste max sufli a paguba ca nu vei obtine ceva in plus.Acum pe aici oricine poate spune multe, dar chestia asta e nevoie de ceva ingineri sa o calculeze, nu stiu, daca vrei sa te joci stiu si eu sa experiemnetezi nai decat.Dar un turbo mai mare probabil va trebuie sa-i faci ceva modificari pentru a putea fi montat.Gandeste ca orice fabricant ar vrea sa scoata maxim de putere dintr-un motor, crezi ca aia nu au facut tot posiblilul pentru asta? Eu nu cred asa ceva, orice fabricant doreste putere de la masinile lui asa ca nu cred ca o turbina mai mare te va ajuta cu ceva.Dar cine stie poate o fi

| Boy91 a răspuns:

Salut,in primul rand de ce vrei sa faci chestia asta?