| anonim1 a întrebat:

am un ford focus, 2001, 1, 8 diesel, turbo, 234000 km! m-am cumparat masina de 1 an de zile, din germania.cand am cumparat-o, am facut schimb de ulei, am bagat ulei castrol Magnetic 5W-40 b4.Masina nu a consumat chiar deloc ulei, mergeabine.Acum am facut schimbul de ulei din nou, dar am bagat ARAL sae 5W30.am facut 800 de km si mi-a scazut uleiul pe joja. o fi din cauza ca am bagat un ulei mai fin 5w30 fata de celalalt 5w40.va rog mult ajutati-ma sa vad ce este de facut.Multumesc!

4 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Cand ai schimbat uleiul, a fost strans bine surubul care astupa gaura prin care iese uleiul? De obicei aceasta e cea mai intalnita problema cand exista scapari de ulei.

De la ulei n-are cum sa fie, tot un Focus din 2001, 1. 8 am si eu si n-am avut niciodata problema cu tipul de ulei fie 5W40, fie 5W30, doar cand cei de la service nu mi-au strans bine surubul si aveam scapari de ulei.

| anonim1 explică:

Care surub, ala de-asupra pe unde bagi uleiul in motor?

| anonim1 explică:

Sau ala de jos, prin care iese uleiul cand il schimbi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca e de la ulei.prea mult nu avea cum sa consume. daca e uleiul mai fin si densitatea i sa fie mai mica si o sa consume un pic mai mult.
cel mai bine(cum sa zis si mai sus) verifici surubul.