| anonim1 a întrebat:

am un ford focus 2001, diesel, 280 mii km.Pana acum bagam ulei 5w30 si imi bateau tachetii la pornire cateva secunde, de consumat nu a consumat ulei deloc.Am fost la un mecanic si mi-o zis ca de-aia bate tachetii ca ii prea subire uleiu si uzura pompei si a motorului ii ceva pentru ca are 280 mii km.Mi-a bagat ulei Castrol 10w40, tachetii nu mai bat la pornire dar parca a inceput sa consume ulei (sau imi curge pe undeva, trebuie sa verific)de cand am bagat 10w40.Se strica masina daca merge cu ulei de asta? pe net am citi ca doar alea 5w30 is pentru forduri

1 răspuns:
| ЯάdµСЦ a răspuns:

Castrol 10w40 este bun. Este semi-sintetic și se recomandă peste 250.000 km. Nu ai de ce să îți faci griji. Ce ți-a dat mecanicul este foarte bun. Ciao! happy