| anonim1 a întrebat:

Salut.Am un ford focus, 2001, diesel, 280 mii km si imi bat tachetii la pornire 2-3 secunde.Cineva mi-a spus ca din cauza uleiului care il am acuma (ford 5w30) pentru ca ii prea subtire si nu face presiune si sa bag 10w40.In cartea masinii imi arata despre uleiul cu vascozitatea SAE 5w30. Daca bag 10 w 40 ii cv problema.Acum 4 ani cand mi-am adus masina am bagat Castorl magnatec 5w40 si motorul merea mai silentios, accum ii mai zgomotos.

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

DA daca motorul are ceva uzura este nevoie de un ulei cu vascozitatea mai mare.Adica 10W40.