| AlexG98 a întrebat:

Am un ford focus din anul 2005...de un an am aprins in bord check engine..problema este ca acum in perioada rece cand pornesc masina moare motorul si trebuie sa-i mai dau o cheie si cand plec cu ea de pe loc merge in goluri, nici nu pot sa accelerez...care sa fie cauza?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai acel check engine nu sta acolo afisat degeaba, se pune o diagnoza pe masina (recomand una originala ford) si se vede pe tester ce cod eroare da, poate fi de la mai mult chestii.
Eu banuiesc ca e sonda lambda dar poate sa fie si de la altceva.
Deci diagnoza ODB va spune ce are masina asa sa ne dam cu parerea pot fi multe cauze: lambda cum am zis, unul dintre injectoare, una sau mai multe bujii, fisele bujii, multe alte probleme.

1 răspuns:
| AlexG98 explică:

Adica daca accelerez zici ca-i infundat ceva si merge in goluri...