| anonim712546 a întrebat:

Salut, am un ford focus mk1 din 2000 ghia. Am incercat sa pun becuri cu led in plafoniera fata si spate, becul pentru portiere functioneaza, dar cele 2 fixe din plafoniera fata, care se actioneaza doar din buton nu merg. Am cumparat vreo 10 modele de becuri cu led (ba9s). Nu functioneaza, dar ideea e ca daca pun becul pe fierul de la plafoniera si fac masa de cuprul acela se aprinde, dar asa sunt sanse sa dau foc masinii. Ce ar putea fi de vina, precizez ca becurile cu filament functioneaza, dar as vrea cu led. Va rog sa ma ajutati, am tot cautat disperat, dar nu am primit niciun raspuns.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Posibil sa fie inversate firele...
Sa-ti explic, la acest gen de becuri nu conteaza atat de mult care e + si care e - insa la leduri conteaza, daca le pui invers nu vor functiona.
La tine e posibil sa fie inversate firele astfel incat nu corespunde masa din slot-ul becului cu masa becului si uite asa nu se aprind.
Acum ce ai tu de facut este sa dai plafoniera jos, si sa vezi daca poti inversa firele/contactele astfel incat sa corespunda +ul si -ul.

PSbig grinaca nu le ai cu electronica mai bine du-te la un electrician sa-ti rezolve el problema.