| NeculaiBogdan1212 a întrebat:

Am un golf 4 1.4 16v si am o problema cu kilometrajul si nu stiu ce sa ii fac. Stateam pe loc cu masina pornita si a inceput sa oscileze acul de la km, am observat si astazi doar cu contactul pus a inceput sa faca asa. Mai face cateodata si in mers, cateodata ramane pe 0, dupa un timp isi revine la normal si incepe sa indice km corect dupa iar mai moare si tot asa. Am observat asta si la acul de la benzina facand asa. Se lasa pe 0 si se aprindea in bord becul de la benzina 2 sec dupa se ridica si indica corect. S-a intamplat asta dupa o pana de curent ca sa zic asa. Mi se topise o borna de pe acel tablou de sigurante de pe baterie si am observat ca nu se mai incarca bateria si la un moment dat a ramas fara putere si murit. Am tras pe dreapta si nu oprisem motorul si incepuse sa se aprinda toti martorii, sa tiuie si imediat am chemat pe cineva de la service si a vazut acea borna topita. Dupa ma duc imediat cumpar acel tablou si il montez. Ciclu de incarcare al bateriei isi revenise, incarca corect nu mai avea nicio problema. Se stinsese si martorii dar a ramas acest defect ca sa ii zic asa si am fost dupa sa pun testerul pe ea si imi da eroare aproape la tot si imi arata voltaj baterie.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Posibil acele ceasuri sa se fi magnetizat? trebuie mers la un electrician si facut toate testele posibile.
posibil ca exista si un releu care nu este bun si da rateuri, cel care este raspunzator cu km