| Mod a întrebat:

Salut, am un golf 4 1.9 alh si am nevoie de ajutor de la cineva care știe, problema e în felul următor, dacă merg cu mașina și apa ajunge în 90 și pornesc căldura, nu e problema, dar dacă merg și ajunge apa în 90 și după stau pe loc și cu căldură pornita, scade apa.
P. S. Termostat abia schimbat.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Indiferent ce faci, ce folosesti apa trebuie sa stea acolo la 90 sau cat este facut acel motor.
Daca creste, scade atunci ai ceva probleme undeva.Deci in cazul tau termostatu functioneaza defectuos, ramane deschis, adica nu-i bun laughing chiar dei nou, ce nu ai vazut piese noi defecte?
Ai spus termostat abia schimbat, dar era nou, sau doara ai schimbat ala cu altul tot asa folosit?

| sierra1 a răspuns:

"stau pe loc și cu căldură pornita, scade apa"

adică nivelul din vasul de expansiune?

| Mod explică (pentru sierra1):

În bord, scade acul sub 90

| badpanda a răspuns:

Pe frigul asta este normal.

| Mod explică (pentru badpanda):

Pai este normal sa scadă apa? Din ce știu eu, apa ar trebui sa stea tot timpul la 90, indiferent de ce se intampla dacă totul este functional

| sierra1 a răspuns (pentru Mod):

Nu-i bai (mare) - inseamnă că radiatorul iși face treaba bine

| badpanda a răspuns (pentru Mod):

Ai lipsit la mai multe lectii de fizica, si mai esti si capos.