| IonutMRn2552 a întrebat:

Salut,am un golf 5 1.4 benzina 75cp.Pe tester mi-a apărut problemă la clapeta de accelerație. Daca o curat împreună cu egrul se rezolva? Inclin sa cred că și consumul de 10% sa fie tot din cauza asta? Cu mașina se merge frumos, dar are un consum prea ridicat după părerea mea, 150km cu 100 lei de care intră 15L beninza, deci 10% ceea ce mă duce cu gândul că e o problema de papă așa mult carburant. Ajutați-mă va rog! Mulțumesc frumos!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa fie nevoie de calibrare cu tester, dar in rest, da, curatarea clapetei si a EGR-ului ar putea rezolva problema (eroarea si becul aprins din bord).
Consumul de 10% pentru motorul ala nu e mult. Extraurban ar trebui sa fie undeva la 5-6 mers calm, dar daca ai folosit masina in regim mixt sau urban, 10 e de asteptat.
Ala nu e un motor reusit.