| Passatb6 a întrebat:

Salut, am un golf 5 2. 0tdi 140cp 2005.
Merita sa il dau pe un audi a4 b6 1.9tdi 131cp? Gen sa il vand si sa iau a4?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu avem cum sa alegem in locul tau.
Golful e mai simplu si mai puternic. A4 e mai solida ca masina, dar are motor ceva mai rahitic.
Avantajul ar fi ca scapi de eventualele probleme cu 2.0 TDI si rugina, dezavantajul este ca suspensia de A4/Passat este inferioara Golfului 5, mai ales la capitolul economie. La fel si reviziile, cand ajungi sa lucrezi la motorul de A4, esti nevoit sa demontezi tot din botul lui, pe cand la Golf ai spatiu sa lucrezi fara a demonta piese mari.
Daca ar fi sa cumpar de la 0 una dintre ele, probabil as alege A4. Dar daca as avea Golful, nu as vinde-o pentru alt VAG.
As astepta pana la momentul in care pot sa o vand, si sa-mi iau prima masina rolling on the floor

| Frank51 a răspuns:

Clar nu merita. Sunt cel putin identice la capitolul fiabilitate. Avantajul pe care il ai la golf este puterea mai mare si greutatea mai mica(daca ai hatchback), asta inseamna enorm cand vine vorba de consum si putere. Personal in situatia data de tine, as ramane pe golf si as face upgrade doar la A4 B7 sau A6 C6.

| Goete a răspuns:

Ia un Sandero nou

| marinaru777 a răspuns:

Www.auto-data.net gasesti caracteristici la toate masinile daca masina ta e buna nu merita, una spune propietarul si alta e masina in realitate.