| Victor_Gabriel_Stetco_1999 a întrebat:

Am un golf 5 si azi s-a aprins becul de la ulei galben in bord si presupun ca e nivelul scazut la ulei. Motorul e cald nu am verificat.
Cu ce ulei as putea sa completez? Din moment ce masina acum am cumparat-o iar vanzatorul nu mi-a zis ce ulei e in ea. E un golf 5 1.9 TDI 105 cp.
Daca pun alt ulei decat cel din masina este o problema?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cu 5w40 daca nu ai filtru de particule, sau 5w30 daca ai filtru de particule.

Si da, daca masina ta are filtru de particule si pui ulei 5w40 poti avea neplacerea de a ti se infunda filtrul de particule prematur, ba chiar sa se uzeze axu cu came si asa mai departe, deci mare atentie.

Cum aflii daca ai filtru de particule, e simplu, te uiti la codul de motor, daca ai codul BKC sau BXE nu ai filtru de particule, dar daca ai codul BLS da, ai filtru de particule.
Codul de motor il gasesti in actele masinii precum si pe stalpul portierei de la sofer.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna reprezentanta si intreaba daca nu ai manualul de instructiuni al masinii (vine specificat). Aici multi isi dau cu parerea aiurea

| HadesSs a răspuns:

Pai daca acum ai cumparat-o ideal ar fi sa ii faci schimbul de ulei si sa schimbi toate filtrele, nu ai de unde sa stii ce a pus proprietarul in ea si sa bagi un ulei bun. Iti recomand un Castrol 5w40 Edge si niste filtre Mann.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Primul pas care il faci cand cumperi o masina este sa faci toate schimburile.
Distributie, filtru aer, filtru ulei, ulei, etc.

| Quassaar a răspuns:

Pentru moment poți completa cu un ulei compatibil cu motoarele de turisme diesel. Indicat ar fi sa faci cat mai repede schimbul de ulei și filtrul. Când cumperi o mașină second-hand este primul lucru pe care îl faci. Te gândești apoi și la cureaua de distribuție, asta daca ai de gând să o ții.

| popa07ady a răspuns:

Recomandarea mea este, sa mergi sa schimbi ulei, filtru, filtru combustibil, filtru particule si sa verifici distributia.Eu am schimbat toate astea prima data dupa ce am cumparat masina.Nu poti sa stii cum a intretinuto fostul proprietar.