| Alex0133 a întrebat:

Salut, am un golf 5. Vreau sa ii schimb farurile si sa ii faruri xenon. Acum vreau sa stiu dacă trebuie sa le omologhez si cam cât costa si cât durează. Va mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti programare la RAR si iti vor spune ei acolo.

| sierra1 a răspuns:

Farul nu-l schimbi doar BECUL! Fără rar!

| mihai69 a răspuns:

Normal că trebuie omologate. Trebuie să mergi la RAR să verifice dacă s-a făcut corect conversia (inclusiv sistem de spălare a farurilor!), abia apoi o să poți circula legal cu ele schimbate.

| relian a răspuns:

Nu ai cum sai pui faruri xenon, poate doar sa schimbi becurile cu halogen cu unele xenon, dar asta daca ai loc.
Deci farurile tale halogen le pui cruce, cu alea ramai, nu ai ce sa mai schimbi.Cablurile ce vin de la computerul masinii is halogen,deci nu ai cabluri,nu ai soft etc.

Faru ala xenon are in el modul,ala trebuie programat cu calculatorul masinii,dar va trebuie sa schimbi si cablurile laughing
Cu alte cuvinte nu o sa pui nimic nici un xenon pe cazanu ala,iti garantez.
Nu vorbesc ce zice legea din RO vorbesc ca nu o sai pui pentru ca nu poti,ma refer la faruri.
Ce poti sa faci,cum am zis cumperi de pe net doara becuri xenon,mai cumperi cu balaster si mai cumperi si un modul care sa arate masinii ca totu este in regula.

Hai ca becu intra sigur acolo, dar nu stiu restul, ar putea si alea sa le inghesui in faru cel ai, doar asa vei avea becu si nu faruri xenon.

Deci nu ai ce omologa, pentru ca nu poti instala faruri xenon pe junghiu ala, asa moare cu halogene laughing stiu ca o sa fii dezamagit dar cam asa stau lucrurile.

| saftaiiustin a răspuns:

Exact cum ti-a explicat panarama de relian, e complicat.
Ce poti tu in schimb sa faci in schimb e sa-ti pui niste becuri putin mai bune H7 OSRAM de 55W + 30% de exemplu si sa-ti pui led-uri pe faza lunga.

Nu-ti trebuie RAR, nimic pentru asta. Daca te duci la RAR cum zice Jassmina, baba la 50 de ani cu permis de 30 de ani care n-are nicio legatura cu masinile (ca mi-a raspuns si mie la o intrebare de n-a mai putut), raspunde la misto doar sa faca niste puncte pe o platforma online. esti fraier.