| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Am un logan 1.4 mpi cu gpl. Consumul la gaz este acelasi care apare in computerul de bord? Sau acela este pentru benzina? Eu ma gandeam ca daca apare in computer de bord 9% este acelasi si pe gaz.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Computerul de bord face o estimare de consum de benzina.
Daca instalatia de gaz nu este din fabrica (ci instalata ulterior), consumul din bord nu se va potrivi cu cel de gaz.
Daca masina are gaz din fabrica (ceea ce ma indoiesc la modelul tau), consumul dat de BC tine cont de tipul de combustibil, deci este o estimare mai exacta, pentru gaz.
Oricum, chiar si la o masina diesel (ca exemplu), consumul dat in bord este de obicei un pic mai mic decat cel pe care il consuma motorul de fapt. Indica un 5.2%, iar consumul real iese 6%, ceva de genul.