| Coke2015 a întrebat:

Am un logan 1.4 si am o intrebare..pe cartea aceea scrie ca trebuie sa fac distributia la 120.000 sau pe 20 octombrie, eu am momentan 112.000, are ceva daca mai intarzii sa-i fac distributia sau a imbratranit cureaua si ce mai e de schimbat pe acolo si chiar trebuie schimbare pe 20 octombrie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

E alegerea ta, sunt banii tai, e masina ta.
Daca ai mentalitatea aia de Roman "Las-o asa ca inca merge" aia e, las-o asa, poti avea noroc sa mai mergi inca cateva zeci de mii bune de km si sa nu se intample nimic, sau poti avea ghinion si sa se rupa cureaua fix in drumul spre service, sau desigur, cum se intampla cel mai des cand te gandesti "las-o ca merge asa" merge merge, dar si cand ajungi sa schimbi ce ai tot amanat, observi ca aceea amanare a contribuit la degradarea prematura a altor piese, si efectiv scoti mai multi bani decat daca ai fi schimbat-o la timp, acum desigur, in cazul distributiei nu prea ar trebui sa fie cazul.
Chiar si asa, cel putin ar trebui sa vezi in ce stare e cureaua, daca e vizibil degradata nu prea ar trebui sa mai amani schimbarea acesteia.

| Coke2015 explică (pentru OldSoul):

Mersi frumos de raspuns!

8 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Nu este neaparat, depinde si cati km faci zilnic.Indicat insa este sa faci cum scrie in carte, just in case happy

| relian a răspuns:

Te intreb tu stii cei aia distributie? Vad ca tot bateti tobele schimb distributoa, fac dreg, altul ca daca nu schimbi poate afecta alte piese, sa le uzeze, asta e cea mai tare.Frate aici este vorba doara despre o amarata de curea aia e tot.Cureaua asta poti sa o inspectezi, adica sa te uiti la ea sa nu fie crapata, daca e buna nu vad pentru ce sa o schimbi.Stii motoarele alea electice care misca anumite chestii si au curea? Pai fabricantu acelor moatoare asa la fel zic schimba cureaua anual,pai si daca e buna, nu are fisuri, crapaturi de ce sa o schimb? Hai la un motor din ala e f simplu de schimbat, o schimba si un copil, dara la masini trebuie sa dai ceva bani, nu te costa 3 lei.Tu stii ce scrie in cartea unei masini? Pai daca ar fi sa te iei dupa fabricant masina ta nici nu ar mai fi pe strada laughing doara cauta si tu undeva la fabricant sau dealer care vinde piese si vezi ce spune acolo. Pina si un prapadit de plastic fabricantu spune sa-l schimbi dupa 2 ani, pai dao la jalea de masina ca daca ai face asa ceva ti-am spus trebuie sa schimbi toata masina laughing. Cureaua asta de distributie e bine sa o verifici la anumiti ani, pentru ca daca se rupe in mers ala esti ai rupt toate supapele si poate cine stie si mai mult de atat. Dara una e sa verifici, lucru cel poti face si tu si alta gata a zis X sa o schimb trebuie. Povesti frate, eu am o masina cun motor in V de 2 litri si ceva aproape 3 litri si nu am schimbat cureaua de 12 ani, ma crezi sau nu asta e adevaru, si nici no s-o schimb, ca n-are nimic.No schimbam deloc dara sa umblat acolo si mecanicu a schimbat-o ca sa faca si el ceva bani in plus laughing Ok si ce mai e pe acolo de schimbat adica pe la distributie sau ce anume? La distributie nai ce schimba man, distributia este un anslablu de piese, este chiulasa cu tot ce e in ea plus cureaua asta, deci distributia nu-i o piesa ceva acolo, is piese balamuc iar distributia este un sistem.Masina de care eu ziceam am 150 de mii de mile si mai fac 2-3 sute de mii tot cu cureaua aia laughing ma lasati cu povestile astea distribuia gata trebuie s-o schimb laughing

| UserRo10 a răspuns:

Acum depinde. Daxa nu o folosesti intensiv, desi ea arata bine, imbatraneste si isi pierde (cica) din proprietati. Daca stii ca nu ai folosit-o intensiv mergi pe 20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E alegerea ta. Ori la 120.000, ori pe 20 octombrie. Eu as zice sa mergi maine daca ai timp, e mai avantajos sa mergi ma idevreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie sa mergi pe 20, dar e mai avantajos sa mergi, parerea mea, pentru ca daca ai maine timp, esti sigur de doar anumite probleme/nici macar o problema a masinii mai devreme decat la cei 120. 000km, pentru ca e probabil sa ii faci in mai mult timp.

| Coke2015 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! O seara buna! happy

| WaiterJon1988 a răspuns:

Dacia. Rezultatul a venit dupa realimentare. Motorul a inceput sa mearga mai silentios, fara vibratii si cu o performanta sporita. Cand merg la un drum scurt economisesc de la 1 la 1.5l. Sunt multumit. http://bit.ly/2g5UZo8