| Mihnea1z2 a întrebat:

Salut,am un Logan MCV 2006, și când îl încui se blochează doar ușile din fața,ușile din spate și portbagajul nu, de multe ori după ce.l deblochez usa șofer rămâne blocată, îmi puteți spune ce s-a întâmplat?

Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

Ai probabil un fir strangulat si impuscat. Ar trebui sa dai fetele la portiere jos si sa vezi legaturile daca mai fac contact. Pot folosi si un spray de contacte electrice. Ca sa vezi daca motorasele sunt bune, le poti verifica fiecare in parte, pe o baterie de 12v, pe care le tii 1 secunda. Un motoras costa 10-15 lei, nu sunt scumpe, iar fir intre ele merge cel de 0, 75mm, sau 1mm.

Despre portbagaj, el are circuit separat de portiere.

"Usa sofer blocata", inseamna ca toate 5 iti fac probleme. Ia-le pe rand. Vezi si mufa care intra in modul de alarma sau inchidere sa faca contact bine. O scoti si o pui la loc de mai multe ori, poate o si dai cu spray de contacte.

Dupa ce scoti motorasele/actuatoarele, sa ai grija sa le pui firele la fel. Daca le inversezi, cand deschizi usile, cea gresita se va inchide, si invers, cand inchizi aia se inchide, dar nu se strica, doar merg anapoda. Pui inapoi fetele la portiere dupa ce faci probele. Spor la treaba.