| radu01 a întrebat:

Am un mare necaz cu masina. Aseara a plouat cu grindina cat oul de gaina si am masina facuta praf. Parbrizul si luneta sparte iar tabla indoita de zici ca e batuta cu ciocanu. Nu am nici casco la ea. Tabla se mai poate indreapta? Din cate am auzit nu am ce sa-i fac...pentru ca infundaturile sunt multe si mici... sad

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca va renta remedierea problemei. Daca denivelarile sunt multe si mari, chitul nu va tine prea mult nici pe plafon, pe capota nici nu mai vorbim. Putine service-uri au tehnologia necesara pentru a indreapta astfel de infundaturi (cu vacuum, magneti sau mici gaurele) si acelea in general sunt firme cu pretentii si cu manopera pe masura. Acum depinde si de masina, dar eu cred ca cea mai buna solutie este un plafon si o capota de la dezmbembrari, vor costa poate mai putin decat chitul si macar stii ca nu e carpeala. Cu atat mai mult cu cat nu mai trebuie nici macar sa demontezi parbrizul si luneta happy.
Florin Iceman ar putea sa suporte macar jumatate din cheltuieli, daca tot e convins ca platesc asigurarile. Nu stiu care parte din propozitia "nu am nici casco la ea" nu a inteles-o...

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Pentru cupola se rezolva cu vacuum. Este un aparat cu care se indreapta asta si din cate stiu nu necesita revopsire. Cauta un atelier bun de tinichigerie si te vor ajuta ei.

| Roby67 a răspuns:

Exista "doctori" care pot sa "vindece" loviturile de grindina, dar costa (aici unde locuiesc eu) pentru fiecare lovitura cam 80€.
Daca tu ai foarte multe pe acoperis si pe capota, atunci ai putea sa le chituiesti, dupa care ii dai o vopsea noua. Alta varianta nu vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma pricep in asa ceva tabla se repara depinde ce daune are se indreapta si se chituieste la atelier apoi se vopseste si masina e ca si noua sunt si cazuri in care se schimba piesa completa daca dauna e grava si parbrizul se schimba asigurarea til plateste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate indrepta fara s mai fie nevoie de vopsitorie.eu lucrez in italia, aici sunt multe masini care au fost grindinate si toatate s e repara fara s mai fie nevoie sa fie vopsita, in schimb costa mult. daca esti interesat s o repari(muraru_ady@yahoo.com)

| vladsm a răspuns:

Daca nu ai casco e o mare problema...gaurile se pot chitui dar e destul de costisitor. apoi o revopsire te ajunge in 500 euro.luneta si parbrizul sunt pa deci inca 200 euro cu tot cu manopera.vezi de ce e bine sa ai casco? dar daca ai sa iti faci o sa patesti ca mine, adica pe perioada cand il ai nu se intampla nimic, cum nu mai platesti dintr-un oarecare motiv cum se intampla ceva