| Keon a întrebat:

Salut! Am un Nissan Qashqai din 2010 si a stat necondus vreo 3 saptamani. Azi cand am mers cu el si l-am turat putin, a scos fum negru pana intr-a treia, apoi n-am mai avut treaba toata ziua cu el si am facut ceva kilometri cu opriri / porniri. Credeti ca fumul negru a fost cauzat de neutilizarea vehiculului sau care ar putea fi motivul?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E foarte vaga intrebarea ta. Nu ai zis nici macar motorizarea, daca ai turat-o, daca era calda...
Motoarele Renault (Nissan) au un obicei in a scoate fum negru la pornire. Chiar si cele pe benzina scot, plus ca merg groaznic cateva secunde.
Daca masina ta e diesel, se poate sa se fi adunat niste cenusa in evacuare, si aia sa fi iesit la primul drum.
Daca maine dimineata nu scoate fum, e ok, nu iti face probleme.