| CM_Marius_1992 a întrebat:

Am un opel astra 1.6 8v din 2002, nu mai intra in viteze deloc cu motorul pornit, cu motorul oprit intra in orice viteza ( o pornesc in a 2 a si pot sa plec cu ea ) dar nu pot sa schimb apoi vitezele, daca o scot p liber nu pot sa mai bag in alta treapta... ce poate sa aiba? ambreajul, placa presiune, rulment presiune? care din ele ca sa stiu de ce sa ma pregatesc... multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Cu tot.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu (alta masina).
S-a rezolvat schimband kitul ambreaj (placa de presiune, rulment si disc).
Din sfaturile mecanicului, banuiam placa de presiune plesnita, insa erau relativ ok toate piesele, uzura nu era peste limita. Problema probabil a fost de la un distantier de la rulmentul de presiune, care s-a spart.
In orice caz, dupa ce am pus kitul nou, am scapat de problema.

| Clujean25 a răspuns:

Pregătește-te de un kit de ambreaj complet.

| CM_Marius_1992 explică (pentru Clujean25):

Ai raspuns la intrebarea mea legat de cutia de la un opel astra, e nevoie sa schimb si placa de presiune si rulmentul de presiune sau volanta? sau doar discul de ambreiaj?

| Clujean25 a răspuns (pentru CM_Marius_1992):

TOT kitul de ambreaj.

| CM_Marius_1992 explică:

Deci tot kittul ambreiaj (cu tot cu placa de presiune si rulment sau fara? )

| CM_Marius_1992 explică:

Shimbare si volanta?

| Prigoreanu_Mitruta_1968 a răspuns:

Ai volanta blocata si recomandat e sa schimbi tot chitul de ambreaj