| andyas01 a întrebat:

Salut,am un. opel astra g 1.6 benzina. Din 2002 si de ceva timp mi-a aparut un sunet la motor,sub motor cam peacolo,cand o turez si scade turatia se aude de parca as avea turbo,si cand merg cu ea si merg mai tare cu atat se aude sunetu mai tare, si inaite cand am luato era foarte silentioasa. Stiti cam ce ar avea? Poate ati trecut prin aceiasi situatie.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Acasa nu ai cum sa vezi ce are, du-te la un service sa-ti verifice toba de esapament intermediara. De fapt amandoua ar trebui verificate.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil s-a uzat rola intinzatoare de la cureaua de transmisie, sau, daca ai ghinion, alternatorul sau pompa servo-directiei.
De la tobe nu prea cred sa fie, daca ai comparat sunetul cu unul de turbo (fluierat), si mai ales, daca suna mai tare cand motorul scade in turatie (evacuarea urla cand accelerezi si tace cand mergi in frana de motor).