| Enache_Alexandru_1980 a întrebat:

Salut, am un opel astra g 2004 de 1.7 cdti.Am schimbat bujiile, am curățat injectoarele acum ceva timp dar tot nu porneste.
Cand o împing porneste foarte usor, ma gandesc daca sa fie din cauza electromotorului dar el da destul de bine.
M-ar interesa parerea cuiva care se pricepe sau care a pățit si el.
Dau funda, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de diagnoza si test compresie, ca sa mergi mai departe.
E posibil sa nu ai presiunea de motorina ok, senzorii de la vibrochen si ax cu came obositi, ori compresie slaba.
Trebuie verificata si alimentarea bujiilor, poate ai un releu defect, ori poate un senzor de temperatura din motor e decalibrat/defect, si porneste motorul direct cu parametri pentru motor cald, chiar daca afara sunt sub 5 grade.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Dacă impinsă pornește iar demarorul invârte, mă duce gândul la baterie (invârte dar nu suficient de ...repede)