| kid47 a întrebat:

Salut!
Am un opel astra h 1.6 benzina (Z16XEP), am eroarea 042052 (ceva de catalizator este eroarea), nelamurirea mea este: deci miroase urat pe langa masina, dar nu vine de la toba mirosul,vine din fata de la catalizator. asta inseamna ca este fisurat, corect? Adica daca era ceramica din el dusa imi venea mirosul ala urat pe toba de esapament.
Ma intereseaza sa stiu deoarece vreau sa-l schimb si pe cel vechi sa-l dau la reciclat,iar astia la reciclat stiu ca sunt interesati in primul rand de ceramica aia sa fie ok si nu as vrea sa ma pacaleasca,deoarece pretul este in functie de catalizator (ce marca este,daca e original, ceramica din el etc).

1 răspuns:
| David00368866 a răspuns:

Este posibil sa fie sparta evacuarea dupa catalizator, daca spui cuiva sa puna mana in spatele masinii pe toba incat sa opreasca din gazele care ies, si atunci sa asculti pe unde scapa, este posibil sa scape ori pe la catalizator ori dupa catalizator. Daca faci acest lucru, sa il faci cu motorul rece, ca sa nu va ardeti daca atingeti toba.