| Anomim3hx a întrebat:

Salut, am un opel corsa c motor 1.0 58 cp an 2001 si as vrea sa ii mai adaug niste cp. Unde as putea face asta si cam cat ar costa?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stage cu chip. Sant mecanici are se pricep sursa google maps vezi unde se afla. Dupa fabricant masina se poate strica prematur pentru ca se forteaza randamentul motorului chiar daca se face economie la carburant

| sierra1 a răspuns:

Exista niște aditivi speciali pentru carburant - explozia din cilindru e mai... sălbatică

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar si la mine in garaj. Aduci un Ecotec 1.8 16V, impreuna cu ECU lui, suportii, cutia de viteze si planetare de Corsa sport.
Motorul tau e de aruncat, are 3 pistoane si nici nu e vreo icoana a motoarelor GM.

| Digikey a răspuns:

Din pacate la motoarele aspirate nu este mare lucru de facut.Cam 6-8 % putere in plus daca se optimizeaza injectia.Cost 200 lei la reprezentantul tcm Turbo din zona ta.
La cele turbo castigul poate fi de 30% safe, fara a afecta in vreun fel functionarea motorului
.De exemplu 1.8 tsi se vinde cu 120 de cai, 160 de cai, 180 si 190 montat pe Seat, Skoda, Audi sau Volkswagen.
Motorul este identic difera doar softul.Toate dupa resoftare ajung la 210 cai.
Ca vreun gura casca zice ca afecteaza motorul si se strica prematur este de datoria lui de bagator de seama sa zica asta.
Iti recomand sa o vinzi si sa iti iei ceva turbo data viitoare.Este foarte cautat modelul tau pentru taxe si consumuri mici.