| Levente99 a întrebat:

Am un passat b5 din 99 cu inchidere centralizata montata separat. Cu putin timp in urma a inceput sa faca figuri in sensul ca tot inchide si deschide usile uneori si clipesc semnalizatoarele continuu. Se intampla in situatia urmatoare: deschid masina din telecomanda si dupa 1-2 minute se rearmeaza. Pana aici nicio problema insa daca deschid masina dupa acea incep sa clipeasca semnalizatoarele, de parca as pune avariile si redeschide usa stanga spate, chiar daca inchid toate de la butonul soferului. Nu se opreste nici daca pornesc motorul. Ca sa nu faca asa ori trebuie sa astept pana "iese" curentul din usi sau sa dau jos bornele. Stiti cumva de ce face asa?

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Du-o la un tester. Acolo vei afla care dintre incuietorile usilor e defecta. E o problema cunoscuta la VW. Un Micro-Contact dintr-o incuietoare e defect.Tu cand inchizi usile, el da semnale false.

| Levente99 explică (pentru alexwahl):

Multumesc. O voi duce la un tester.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Usile de VW sunt gandite cu poola.
Motorasele nu au senzor, yalele au. Cand motorasul nu face cursa completa (ceea ce se mai intampla la o masina de aproape 20 de ani), senzorul face poola mare. Cand senzorul e defect si da semnale aiurea, te poate incuia (ori inauntru, ori afara), si doar pompierii de mai scot.
Am si acum un gunoi de b5, dar merge ok inchiderea. Am avut un intermediar care facea pe nebunul (alea sunt motul rahatului la capitolul usi-geamuri-yale), iar rezolvarea a fost deconectarea mufei de alimentare a modulului de inchidere, apoi vanzarea masinii.
Si b5-ul e de vanzare happy
Daca vrei sa rezolvi problema dar sa pastrezi inchiderea, probabil ai undeva niste fire intrerupte, un senzor de yala defect, o yala uzata, un motoras defect sau modulul defect.
Atunci cand clipesc avariile, ea de fapt declanseaza alarma, pentru ca ai deschis o usa cu inchiderea armata.
Atunci cand blochezi usile si iti descuie una dintre ele inapoi, inseamna ca senzorul nu a citit incuierea usii respective (mi se intampla iarna la Opel). Verifica motorasul si yala usii respective.