| floryan221 a întrebat:

Salut, am un Passat din 2001 cu motor de 1.9 diesel. Si parcă doar în a1a și a2a intra turbina ca dupa ce schimb de la 3 in sus nu mai trage bine. Voi ce părere aveți? Credeti ca e posibil sa aiba ceva electric si sa nu intre turbo in 3, 4 sau 5?
Revin cu un update. Mașina trage și în ultimele 3 trepte, doar ca uneori, random scade puterea, se turează, dar greu, nu mai are putere. Îi iau contactul din mers, o pornesc, după trage fără probleme. Ce credeți ca e? Precizez ca masina nu trage si nu se accelerează mai mult de viteza de 120 km/h.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai cea mai proasta masina pe care am avut-o si eu.
Am scris masina? Scuze. VAG!
Problema pe care o ai tu e minora, s-a blocat geometria variabila din turbina, sau probabil actuatorul care o actioneaza. Trebuie sa faci proba actuatorului si sa vezi daca poti misca tija cu mana, sau e intepenita.
Ar trebui sa pui si o diagnoza pe masina, sa vezi daca am nimerit defectul; ar trebui sa ai eroare "turbocharger pressure positive deviation"
PS: Scapa de ea.

| alex495 a răspuns:

Iti intra in limp mode. Am si eu passat ul ala, eu am avb codul motor. Trebuie reconditionata turbina. E la bv service bun, te va costa 2000 de lei aprox cu tot cu manopera. Masina va trage bine de tot dupa