| mariusinho998 a întrebat:

Am un peugeot 407 2.0 hdi din 2007. Masina are doar 60000 km însă am avut probleme frecvente cu senzorii abs. Cred ca e a 4 a oara cand am schimbat. În momentul de față senzorul dreapta spate este defect și nu functioneaza din această cauză esp abs si asr. Am circulat cu masina aproximativ 3 saptamani cu această eroare in bord(defectiune) iar astăzi am observat ca imi patineaza ambreiaju. Credeti ca e posibil sa patineze ambreiaju(in vitezele superioare 4 5 6) la doar 60000? Sau e din cauza acelui senzor?

1 răspuns:
| Bogdann1107 a răspuns:

Ambreiajul patineaza din cauza uzuri( in mare prte a soferului).
Daca pleci brusc de la stop, ti picioru pe ambreiaj asteptand verde la semafor, cand e trafic intens il ti apasat de ii sar capacele.
Oricum eu cand am fost mai la inceput am schimbat 2 ambreiaje primul la 390000km nu conteaza kilometri doar cum o utilizezi.
Ambreiaju patineaza in treptele 1-2-3-4-5, ca sa vezi daca este inca ok si poti merge cu el iti recomand urmatoarele:
Porneste masina, trage frana de mana, calca ambreiaju, baga in treapta a-4a si ia piciorul usor de pe ambreiaj cat sa vezi daca are forta sa plece masina(NU IL IEI DE TOT DOAR FOARTE PUTIN) in cazul in care mai are "zvac" ilmai poti tine ambreiajul.
Legat de abs bine ar fi sa te duci sa pui un tester apoi mecanic, ar fi crud sa te lase franele inutil la 100km/h.
Bafta