| EugenDgf a întrebat:

Salut,am un Peugeot 607 2.2 diesel din 2001 automat.
Acum cateva zile mi s-a oprit motorul in mers si nu a mai vrut sa porneasca de atunci.Am scos bornele bateriilor si am asteptat 30 minute si degeaba! Stiti care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Cheama un mecanic cu diagnoza.
Daca n-ai bani de asa ceva, incearca macar sa vezi daca vine motorina la pompa de inalta presiune.
Desfa cumva returul care vine de la injectoare, baga motorina intr-o sticluta transparenta, si vezi daca exista span in ea.
Daca motorina pe care o scoti de acolo are span si eventual e foarte neagra, atunci pompa de inalta presiune e terminata, iar injectoarele s-au infundat si ele cu mizeriile pe care le-a produs pompa.
Ai grija mare la conexiunile de acolo, ca sunt dificile si casante, dupa atatia ani de stat in temperaturi mari.
Daca vine motorina si totul e ok, ar trebui diagnoza, sa vezi daca electronica e ok. Daca nu citeste senzorul RPM sau nu se dezactiveaza imobilizatorul, n-are cum sa porneasca.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care baterii, că are una singură. Bornele le-ai scos degeaba. Ia legatura cu un mecanic.

| EugenDgf explică (pentru darrio2007):

Am 2 baterii prietenas.Una in fata si una in spate in portbagaj.cea din fata este pentru pornire si cea din spate pentru consumatori suplimentari.

| darrio2007 a răspuns (pentru EugenDgf):

Bravo, pretenaș!

| 19730610 a răspuns (pentru darrio2007):

Unele modele de 607 au 2 baterii

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Bro am 16 ani dar imi plac masinile,
Poate sa fie pompa de motorina, sau vreun injector,... Hmmm altceva nu stiu ce sa mai zic, poate fi pompa de ulei, dar daca era cred ca se gripa motorul