| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, am un Renault Clio din 2005 si nu am avut probleme cu ea dar de la un timp scoate fum motorul, bate si trage cam greu, nu am schimbat benzina cu motorina, habar nu am ce ar putea avea. Mai nou porneste doar la Spray, eu m-am gandit sa ii iau un motor nou... Inainte ducea lejer 160 acum trece greu de 120.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service pentru consultare.
Poate este suficient sa se schimbe segmentii si scapi mai ieftin decat cu un motor nou.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scoate fum ce fum s coate ce culoare? Si bate ce anume bate? Daca scoate fum negru e de la benzina sau motorina nearsa complet. Daca e fum asa albastrui e de la ulei,aia inseamna ca segmenti sunt f uzati.Fum negru nu arde toata benzina aia poate fi de la lipsa sau aer prea putin in amestec, ori lipsa de scanteie, chestii de genu asta. Poti sa vezi mai intai cum e fumul, apoi poti face un test de compresie, astea le poti face si tu ca e simplu, asta daca te pricepi cat de cat. Daca ai bani de motor nou intrebrea este daca merita sa dai banii aia cat o costa pe un motor nou la o raie de masina

| Mircea23592071 explică (pentru relian):

Râie de masina? Nu oricine are asa ceva. Si nu te-ai intrebat ca poate masina asta o tin sa imi fac treaba cu ea si cu cealalta mai ies si eu pe undeva.

| relian a răspuns (pentru Mircea23592071):

Raie asa le zic eu la mai toate rai, chiar si la alea noi, e doara asa la figurat laughing apoi cu o masina nu vad ce treaba iti poti face, ma refer daca e autoturism, deci daca te duce la munca si inapoi asta o poate face si masina cealalta zic eu, sincer eu nu as tine 2 masini sa ce anume? Adica sa platesc impozite, taxe, asigurare pentru ce? Daca ai avea un camion zici faci nu stiu ce treburi aia e altceva.In sf deci stai linistit ca asa le zic eu rai junghiuri laughing

| SoulReaver a răspuns:

Injectoare pe duca sau duse.

| Ionut29897 a răspuns:

Daca bate si scoate fum Alb sunt injectoarele 100% du-te sa-i faci o diagnoza