| CristiCryss a întrebat:

Salut! Am un renault kangoo 1.9 diesel si imi face presiune in vasul de expansiune (mentionez ca i-am schimbat chiulasa si garnitura). Daca scot capacul vasului de expansiune si o pornesc creste apa foarte repede. Ce sa-i mai fac?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și dacă NU deschizi capacul, ce se intâmplă?

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

Dacă îi pun capacul se ridică apa și o aruncă pe lângă capac

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

I-am scos termostatul și nu mai dă afară, țin să precizez că termostatul este nou

| sierra1 a răspuns (pentru CristiCryss):

Da, termostat BLOCAT

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

De nou?

| sierra1 a răspuns (pentru CristiCryss):

Blocat pe inchis dacă zici că fără, e ok

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

Am pus termostatul in apă la 90° și nu se întâmpla nimic iar abia când l-am pus la fiert începea să se deschidă. Când era pe mașină, ajungea să se aprindă senzorul de temperatura și abia atunci deschidea, mi-a spus cineva să-i schimb și vasul de expansiune că nu-i normal să iasă aerul pe lângă capac când apeși pe furtune. Schimb vasul de expansiune și să văd alt termostat cum se comportă. Presiune mare nu era pe furtune când ieșea apa afară și de aia tind să cred că și vasul de expansiune să fie o problemă, normal capacul ar trebui să-l schimb dar e mai convenabil să-l iau complet

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

Am schimbat azi vasul de expansiune și i-am pus termostatul la loc și văd că nu are nimic, acum merge bine. Revin după ce fac un drum mai lung să văd ce zice atunci.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiCryss):

In 5-10 minute de mers, ar trebui să observi dacă e ok

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

Am mers 4 sau 5 km turat și văd că merge bine

| sierra1 a răspuns (pentru CristiCryss):

Drum bun!

| CristiCryss explică (pentru sierra1):

Mulțumesc, asemenea!