| Teo026 a întrebat:

Am un scuter Aprilia SR 50, l-am cumparat cu segmentii stricati, pornea greu si nu se tura nici pe cric, am schimbat segmentii, am curatat carburatorul, muzicuta schimbata, porneste usor, dar se tureaza la fel (asta dupa rodaj) ce ar putea avea? nu am incercat fara toba, dar astept si alte pareri. multumesc

5 răspunsuri:
| Teo026 explică:

Am fost grabit si nu prea am explicat bine. Asa, deci: porneste destul de usor, compresie are, de pe loc trage binisor, la plecare, dupa care viteza maxima e undeva la 15 km/h, nu se tureaza mai tare. Nu se tureaza nici pe cric cum ar trebui. Si uneori da cateva rateuri pe toba, iese mult fum si se opreste motorul.
Nu inteleg de ce nu se tureaza nici pe cric, daca ar fi ambreiajul, pe cric eu zic ca s-ar tura. La carburator siguranta de pe cuiul dozator e pe canalul 2 de jos in sus, benzina ii da destula, aer are, dar nu se tureaza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Teo026):

Te sfatuiesc sa incerci sa faci rost de un carburator.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca de vina se datoreaza lipsei de amestec carburant (insuficient). Incearca sa schimbi carburatorul.

| Diurpaneus a răspuns:

1. ambreiajul da semne de oboseala
2. poate sa ramana agatat cablu
3. poate ai vreo fisura si trage aer fals pe undeva

| xDanyxDany a răspuns:

Ii vine prea multa benzina de aia nu se tureaza nici pe cric, regleaza-l asa: infileteaza amandoua jigloarele la maxim si cel de benzina desfa-l o tura adica 360 grade si cel de aer o tura jumate adica 520 grade, si apoi il tii turat maxim cumva si din jiglorul de aer "cauti" turatia cea mai mare, adica invarti de el spre stanga sau spre dreapta pana auzi cea mai mare turatie. In caz ca nu merge cum am zis, muta siguranta de pe cuiul pontou mai sus sau mai jos dar inainte de asta strange jigloarele si desfale cum ti-am zis mai suswinking