| Vulturraul05 a întrebat:

Salut
Am un scuter de 80 2t si cand dau sa accelerez imi moare motorul mentionez ca am curatat carburatorul si filtru de aer si am pus muzicuta si cot de admisie nou
Daca schimb carburatorul o sa imi mearga?

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, cand cureti carburatorul trebuie sa desfaci si jiglerele, apoi ii reglezi nivelul de benzina de la plutitor, apoi reglezi carburatorul, strangi surubul de benzina la maxim, iar dupa il destrangi tot cate 2 ture, il incerci, mai destrangi si tot asa pana isi revine, daca tot nu e in regula, verifica muzicuta sa aiba acele lamele lipite de carcasa, schimba bujia, verifica alimentarea scuterului de la rezervor la carburator, verifica scanteia, daca nici astea nu te ajuta atunci schimba carburatorul.