| mihaitza584 a întrebat:

Am un scuter de 80cc. Bune toate schimbat piston si segmenti sapt trecuta si azi in mers dintr-o data a inceput sa scoata mult fum. dintr-o data iar nu a mai scos. si mai tarziu a scos iar si scoate intruna. Ce poate fi? O avea ulei pe toba?

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Odata cu segmentarea a crescut compresia.Curata toba si verifica daca nu,, scuipa,, prea mult ulei la pompa.

| KaPy2 a răspuns:

Curata-i toba, poate este uleiul prost, poate îți da pompa prea mult ulei

| rapidistzu a răspuns:

Daca iese fum alb foarte mult,inseamna ca intra apa la piston,daca e negru excesiv inseamna ca intra ulei in camera de ardere, vezi daca ai schimbat pistonu si segmentii, poate nu e bine etansata sad, si iti poate intra tot felul de dracii, ai pus silicon? sau macar are garnitura? la scutere nu stiu daca are garnitura.

| Burdetiu a răspuns:

Poate incearca sa cureti toba iar daca tot scoate fum si nimeni nu iti mai raspunde incearca pe scuteristi.ro acolo am rezolvat si eu o problema la care nimeni nu a stiut ce are