| AndreiOancea a întrebat:

Am un scuter First Bike Galaxy in 4T, 49cm, an 2005.
A rulat in parametrii normali pana acum, atingand aproximativ 65-70km/h, dar, de ceva vreme, a inceput sa scoata un sunet foarte ciudat la accelerare( ca sunetul unui tractor in functiune) si totodata sa-si piarda si din putere atingand acum, maxim 40km/h, ba chiar uneori sa se "balbaie" la accelerare, in mers sau chiar sa inceteze sa mai ruleze(foarte rar).

MENTIONEZ CA TOT SETUL MOTOR ESTE NOU!

Am decuplat toba de esapament dar nu este nici o schimbare.
Scuterul porneste la prima/ a doua pedala.

Ma poate ajuta cineva cu problema sunetului si a lipsei puterii motorului?

Multumesc.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, verifica bujia, curat-o eventual o poti schimba, schimba filtrul de aer si de benzina, posibil sa aiba mizerii in ele, am vrut sa iti zic sa reglezi carburatorul, dar din moment ce nu ai umblat la el.

| AndreiOancea explică (pentru DaniTDCI):

Oke, dar sunetul acela puternic si deranjant?
e posibil sa fie din cauza bujiei sau filtrului de aer?

| DaniTDCI a răspuns (pentru AndreiOancea):

Salut, nu imi pot da seama ce semnaleaza acel sunet, mai exact de unde provine, din zona motorului, a carburatorului