| AlexPlus333 a întrebat:

Salut, am un scuter in 2t, ultima data cand a mers, nu avea putere si mergea intrerupt, i-am schimbat segmentii si pistonul, i-am curatat carburatorul dar nu vrea sa porneasca. Scanteie am dar cred ca nu se alimenteaza corect, daca ii pun benzina in cap la piston da sa porneasca dar dupa ce arde benzina aceea se opreste.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Dacă ai ști cât mă bucur poate că o dată șî o dață poporul ăsta va întelege când este nevoie de o operație să se ducă la veterinar și să nu se mai repare singuri pentru că și omul ăla calificat și autorizat nu degeaba a făcut o școală!

Acum să îțî dau răspunsul
vezi că nu ai reglat punctul de aprinder
se cheama punctul mort
si exect când este pistonul sus și foarte puțin plecat înspre înfață gem 0, 1mm plecat înspre înfață
atunci trebuie să îi reglezi din platină sau din magnețeii aceia pe care îi citeste senzorii half
trebuie reglat avansul
adică momentul în care să dea scânteie
pentru că dacă dă prea devreme riști sa spargi motorul
adică o ia pistonul înapoi
dacă dă scânteia prea târziu iar e degeaba

Ai reglat carburatorul? ai acolo un surub cu o găurică mai are ca o cutie care plutește în gaz acea cutie de cupru are rolul de a regla amestecul de aer cu benzina ca sa fabrice un gaz
complicat dar nu imposibil
aceste lucruri nu se fac asa prima data de capul tau si singur ca distrugi strici
ci se fac doar asistat de catre un mecanic batran cu 60 ani de experienta

cât ai tăiat din segmenții ăia ca să îți intre?
căt ai pilit din segmenți ca să îi poți introduce in cilindru

pentru ca din segmenti nu ai voie sa tai si nici sa pilesti
dar oamenii prost te influenteaza gresit ca ar trebui sa tai din segmenti ca sa intre in cilindru

bobina de inductie ai verificat-o
ia pune tu una noua

ARUNCA SI BENZINA AIA TOATA LA GUNOI ca nu mai e buna de nimic
pune alta nou nouta
cu cifra octanica mare 100 de exemplu
si nu ii pune prima data ulei in amestec la prima pornire

apoi dupa ce a ponit atunci pune 3% ulei special pentru pus in benzina
are la benzinarii ulei pentru pus in benzina
se cheama ulei pentru amestec pentru motociclete
citeste pe eticheta si vezi care este proportia care o recomanda producatorul uleiului respectiv
apoi zgâlție bine rezervorul stanga dreapta sa se amestece dopul de ulei care l-ai pus in rezervor
eu puneam maxim maxim 5%
si cel putin 3%
cu 3% ia foc mai repede si merge mai bine
cu 5% scoate fum mai mult costa mai mult si uleiul se aprinde mai greu
dar merge daca ai de mers sute de km fara sa te opresti deloc
merge mai rotund si are alt fel de mers motorul

| AlexPlus333 explică (pentru zilog):

Din segmenti nu am taiat nimic, s-au potrivit perfect in cilindru (deschizatura dintre ei este foarte mica), la aprindere nu am ce sa ii fac, cititorul e fix(am magnetou) si am incercat si cu altul dar fara rezultat, am incercat si cu alt cdi si tot nu a mers, carburatorul l-am reglat dupa spusele unui prieten care are scuter de foarte mult timp si se pricepe cat de cat, nu am incercat sa shimb bobina de inductie. Benzina e de 95 de la o benzinarie obisnuita.

| zilog a răspuns (pentru AlexPlus333):

Arunca benzina aia veche ca isi pierde din proprietati benzina in timp daca sta in aburi ceata umezeala, oricum nu e pierdere mare, daca o ai de mai mult de 1 saptamana pune o benzina proapsata

incearca si bobina de inductie vezi daca mai e intreaga

pune te rog frumos si o bujie nou nouță! asa ca sa imi faci mie moftul
pune o bujie pe care o cumperi acum nouă de preferat una mai scumpă nu nuna dinaia de 16 lei!