| GradinarCostel a întrebat:

Salut.
Am un scuter peugeot vivacity3 2t 50cc, i-am schimbat abielaju și setul motor, aluminiu nicasil piston meteor, am mers 2500 km, după care a inceput să se audă un zgomot, ca și când ar freca pistonulde cilindru.
Apoi zgomotul a dispărut, a mai mers cam 300 km, după care s-a blocat.
Piston colivie cu ace și cilindru distruse.
Știe cineva care ar fi cauza?
Întreb deoarece este a doua oară când pățesc asta după aproximativ acelaș nr. de km.
Folosesc ulei scuter expert, 25 ml. la litrul de benzina.
Nu folosesc pompa de ulei.
Multumesc.

1 răspuns:
| popescuhertz a răspuns:

Este posibil ca zgomotul pe care l-ați auzit să fi fost cauzat de probleme cu segmentarea pistonului sau a cilindrului. Aceste probleme pot duce la frecare excesivă între pistoane și cilindri, ceea ce poate duce la distrugerea acestora.

De asemenea, poate exista o problemă cu ungerea motorului. Dacă nu utilizați pompa de ulei, este posibil ca uleiul să nu fie distribuit uniform în motor, ceea ce poate duce la uzarea prematură a componentelor. Asigurați-vă că utilizați un ulei de calitate și că îl schimbați la intervalul recomandat de producător.

Este, de asemenea, posibil ca problemele să fie cauzate de instalarea incorectă a componentelor noi sau de probleme cu piesele în sine.