| CalculatorASU a întrebat:

Am un scuter Piaggio Gilera Stalker de 49 care are o problema.
Îl pornesc, pornește ușor și dacă îl accelerez cand e proaspăt pornit se accelerează cât de cât, dacă mă urc pe el și merg 5m cu accelerația la maxim face exact ca și cum s-ar opri.
Dacă e motorul cald/rece și îl accelerez mai putin de un sfert din accelerație nu are nimic,se accelerează normal.
I-am dat toba jos,filtrul de aer, i-am curățat carburatorul, i-am pus benzină bună cu ulei de amestec bun...nimic. Face la fel.
Totul e curat,muzicuța merge,scânteie are,nu știu de ce nu merge accelerat.
Menționez că dacă roata nu atinge pământul și îl accelerez,se accelerează foarte bine, în momentul în care roata e pe pământ, moare.

2 răspunsuri:
| EveX a răspuns:

Vezi bujia, dao jos si ardeo putin dai cu peria de sarma putin, daca nu vezi nu ii intra benzina

| CalculatorASU explică (pentru EveX):

Degeaba...nu am putere de loc, l-am făcut cât de cât, nu trege de 20 km/h, dacă e pe cric se accelerează de parcă îi crapă motorul...