| SirBenDover a întrebat:

Am un Seat Leon 2 (facelift 2010) si as vrea sa ii pun niste dotari pe care nu le are. Cateva exemple ar fi: volan cu comenzi, scaune fata incalzite, senzori presiune pneuri. Daca gasesc sa cumpar eu scaune cu incalzire, senzori de presiune pneuri si volan multimedia, se pot monta pe masina, la service? De asemenea mai vreau sa ii pun o navigatie RNS 510 (de asta stiu ca se poate). As putea pe display sa vad presiunea in pneuri, temperatura la care e setata clima, temperatura de afara, viteza masinii?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, scaunele cu senzori si volanul cu comenzi nu se pot schimba cu usurinta, deoarece necesita schimbarea completa a bordului de comenzi, ca sa contina sistemele electronice care sunt legate de acele scaune si senzori.
Penru asta, cred ca-i mai bine sa-ti cumperi alta masina, ca nu-i posibil sa faci toate modificarile astea, fiindca este mult prea scump, sa schimbi bordul masinii si toate sistemele electronice cu ceva atat de performant, la o vechitura.

Tot ce vrei tu au masinile din ultimii ani, generatii noi, nu cele vechi, care nu merita sa mai bagi nimic in ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prieteneste vorbind, nu mai bine iti cumperi o masina?
Ca nu vad de ce ai cheltui cu... Skodvagin.

| SoulReaver a răspuns:

Inafara de volan se pot monta toate. Scaunele se pot monta dar cu incalzire simpla 1 sau 2 trepte. Am montat pe un Logan din 2007 deci merge. Senzori de presiune se pot monta pe orice masina la orice vulcanizare mai rasarita. Cel mai dificil o sa fie sa codezi navigatia sa arate informatiile. Eventual sa iei senzorii de pe masina ce a avut navigatia sa nu fie probleme. O sa te coste ceva, mai bine luai masina gata cu toate. Volanul cu comenzi e complicat de montat si nu prea merita, nu stiu daca se baga cineva.