| BloodMoney a întrebat:

Am un Seat Leon, 2010 si am de ceva timp o problema. Am avut un scut de plastic, era pocnit, am decis sa montez unul de otel, la vreo 3 mm grosime. Am reusit sa il montez la un service, dupa care a inceput o uruiala urata la masina, dar m-am gandit ca o fi de la vibratiile scutului, ca poate face rezonanta. Intr-un final l-am dat jos sa vad cum e treaba fara niciun fel de protectie. Am avut surpriza sa aud exact aceeasi uruiala si fara scut, deci problema nu era de la el. Totusi, nu stiu cum se face ca imediat dupa ce l-am montat a aparut zgomotul asta. Am fost pana la urma la un mecanic si am ridicat masina, am lasat-o la relanti si in a 1-a, s-a uitat omul pe sub masina si a zis ca ar fi compresorul de clima de vina si ca trebuie schimbat. Acum vreau sa schimb pe garantie, dar nu stiu daca o fi de la compresor. Am mai sesizat si ca la drum drept sau viraj stanga suna mai tare si parca atunci cand iau dreapta nu se mai aude. Zgomotul asta apare dupa vreo 2500 de ture. Are vreo cineva idee despre ce poate fi vorba?

Răspuns Câştigător
| suiramvl a răspuns:

Din ce explici tu ma duce cu gândul la un rulment de roata pe stânga. Verifica mai mulți mecanici

| BloodMoney explică (pentru suiramvl):

Ma bate si pe mine gandul la rulmentul ala, problema e ca atunci cand pornesc A/C parca se aude o idee mai tare zgomotul. Dar in acelasi timp ma gandesc ca daca ar fi compresorul, ar trebui sa nu mai bage aer rece. Mi-e cam frica sa merg vreo 150 km pana la reprezentanta cand stiu ca e posibil sa fie si rulmentul. Se aude un uruit puternic si se simt vibratii, vibreaza si oglinda retrovizoare. Am mers cu 160 km/h pe drum drept sa vad cum se comporta si parca imi si trepida putin volanul.

6 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ce sa schimbi pe garantie la o masina din 2010?

| BloodMoney explică (pentru Panamax):

Am garantie 1 an acum la motor si cutie.

| Panamax a răspuns (pentru BloodMoney):

Compresorul de aer conditionat nu are garantie ca nu face parte din motor.

| BloodMoney explică (pentru Panamax):

Mie asa mi-a zia mecanicul lui peste. laughing

| suiramvl a răspuns:

Poate fi și compresorul. Rulmentul din compresor și este o simpla coincidenta ca teau lăsat amândouă. Dar din ce explici tu ti-am zis rulment roata stânga. Și rulmentul din compresor