| alexionut24 a întrebat:

Salut.Am un subwoofer activ nou la care as vrea sa ii pun o statie mai puternica specificatii :
-Subwoofer BOX 150 / With Amplifiers
-100 Watts Power Handling Capacity
-300 Watts Max Power
Ce statie ar merge? (chair daca e activ ...scot eu statia lui si pun alta )

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

N-are rost. Amplificatorul lui este suficient de bun. Dacă îl conectezi la un amplificator mai puternic, sau cu altă impedanță, ori îl arzi, ori se aude prost. Oricum, nu merită.

| alexionut24 explică (pentru 0rlando):

In fine atunci il schimb.ce mi recomanzi dar mai ieftin ca nu toti avem bani

| 0rlando a răspuns (pentru alexionut24):

Nu prea înțeleg eu de ce vrei să-l schimbi, dar e treaba ta.
Ca subwoofer activ, mie ăsta mi s-a părut mai mult decât suficient de bun pentru o mașină. Se aude tare și clar și nici nu e scump. http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/Focal/Access/BombA-20-A1/

Dacă vrei ceva mai puternic, prețul crește exponențial.

| ombladon a răspuns:

Eu am un tub de bass activ si vreau sa fac invers, adica sa pastrez statia si sa schimb difuzorul, deoarece acesta si-a cam trait viata.Nu cred ca difuzorul tau duce mai mult...

| 0rlando a răspuns (pentru ombladon):

Corect, de obicei la orice sistem de sunet brand, amplificatorul duce mai mult decât difuzorul, de aia distorsionează sau uneori chiar se sparg difuzoarele la volum maxim.

| K0sti a răspuns:

O mare prostie! El e gandit pentru o anumita putere si caractestici!