| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 a întrebat:

Salut am un vectra b an 1999 1.6 16 valve si intr-o seara in mers a inceput sa miroase a ars, am gasit siguranta de pozitii topita nu arsa ...si am constatat ca daca pun pozitiile porneste cd player dar se aude decat un bazait in boxe si dupa nu se mai aude nimic si daca tin pozitile oprite se aude perfect muzica cum pornesc pozitiile cum se opreste muzica si daca tin pozitiile aprinse si usa deschisa se aude sunetul ca si cum ar fi cheia in contact nu cum ar fi pozitiile aprinse am scos si siguranta pozitii si daca pornesc muzica se aprin si pozitiile automat...ce problema ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil cand s-a topit siguranta de la pozitie s-au topit si firele din spatele sigurantei, iar cel mai probabil cele de la cd player aveau o siguranta alaturata s-au topit si ele si asa au facut contact.
Oricum exista posibilitatea si unor improvizati la alimentarea cd-playerului trebuie de analizat.
Trebuie sa desfaci panoul de sigurante si sa verifici situatia din spatele panoului.
Daca stii ca nu te descurci cel mai bine te-ai duce la un electrician.
Bafta!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai probleme grave, fugi la electrician pana nu-ti ia foc masina.
Playerul e conectat corespunzator? Daca vreun 'inteligent' a conectat aiurea pinul de pozitii (de exemplu pe REMOTE), se intampla ce zici tu.
Nu incerca sa rezolvi singur astfel de probleme, mergi la electrician, ca e ceva serios.