| AnOnImUl321123 a întrebat:

Salut, am un vw golf 4 din 2000, motor de 1, 9 diesel. Mi se intampla de o saptamana incoace, ca atunci cand pornesc masina, mi se tureaza singura, instant, adica pornesc masina si se si tureaza, si ajunge undeva la 1300-1400 turatii, fara sa accelerez. Care poate fii cauza? Si uneori, cand pornesc dimineata masina sa merg la lucru, las 5 min sa se incalzeasca motorul si dupa 2 min incepe si se tureaza singura vreo 2-3 min. Si ieri am pornit, sa turat asa direct, am prins semafor si cat stateam sa se faca verde, se tura iar...care poate fi cauza? In bord imi apare doar cel de la airbag (galben) si cel de la ABS (tot pe galben) dar alea le am de mult, am fost la tester de 2 luni si au dat doar erorile alea, dar am mers asa cu ea si n-am avut treaba, problema e doar cea cu turatia singura. Multumesc de ajutor. O zi buna!

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

A inceput sa o ia pe ulei.

| AnOnImUl321123 explică (pentru xerxes1):

Poti sa sti...am si schimbat pedala de acceleratie acum 3 luni si i-am schimbat distributia acum o luna si numa eu stiu cat am bagat in ea si tot degeaba...da mna vreau sa ma tina pana iau alta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

Daca ai schimbat si pedala, merg si eu pe varianta lui xerxes.
Dar daca e asta, ar trebui sa-ti consume destul de mult ulei, si sa apara fum.

| AnOnImUl321123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce credeti ca ar trebui sa fac?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

In primul rand, monitorizat consumul de ulei. In mod normal, un motor diesel nu consuma deloc.
Daca il consuma (nu il pierde), sunt mari sanse sa fie turbina dusa. Desfaci tubulatura de pe partea de admisie, te uiti cat de mult ulei e prin ea (e normal sa fie usor unsa, dar sa nu picure ulei din ea), apoi prinzi rotorul turbinei cu cateva degete, si il incerci sa vezi daca are joc.
Daca e mult ulei pe acolo, si mai are si joc, trebuie reconditionata turbina, sau macar inlocuita cu una mai buna.