| Strugaru_4062 a întrebat:

Am venit in România din Germania și mi-am uitat permisul de conducere in Germania. Pot conduce dacă am poze de la permis?

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Sunt mașini de transport persoane în fiecare zi. Roagă pe cineva să ți-l pună în mașină și a doua zi îl ai.
Până atunci scoți o copie xerox și dacă te oprește, spui că l-ai pierdut și că ai înaintat actele întru recuperare.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suni in Germania la cei unde te-ai cazat, le rogi sa-ti caute si sa-ti expedieze urgent carnetul. Cu curier rapid il poti avea in mana in cateva zile.
Daca nu se gaseste, iti declari pierdut carnetul si scoti unul provizoriu, dupa care si unul definitiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De condus poti, dar amenda vei lua daca esti prins

| Sofer a răspuns:

Pleci la drum si uiti cel mai important lucru. Permisul.

| Liviu a răspuns:

Nu, politia te va cauta in baza de date, vede ca ai permis, te lasa sa pleci, cu o amenda babana in portofel, din pacate...e de prost gust asta. Dar acum ce sa facem?

| Bizon95 a răspuns:

EVIDENT CA NU!
chiar politistul o sa si moara de ras de idee, dupa ce ti-o trage ca, conduci fara permis!

| Elena9328 a răspuns:

Nu.

| TheGentleman a răspuns:

În mod normal, ar trebui să poți. De ce? Pentru că permisul se află în baza de date a poliției sau așa ar trebui. Dar cum suntem în România...

| Alexandrionelu a răspuns:

Poți sa conduci, adică nu e ca și cum nu ai avea deloc permis, dar dacă te oprește Garcia, ii zici ca nu-l ai la tine, te va verifica și ori îți va da o amenda contravențională pentru ca nu-l ai la tine, ori îți va cere șpagă cum fac ei de obicei.

| aanaaaaxqq a răspuns:

Nu