| DenissxD a întrebat:

Salut, as avea o intrebare. Numai ce m-am apucat de scoala de soferi pentru motocicleta si am dat pentru A2. Intrebarea mea ar fi, oare as putea sa cumpar o motocicleta; de exemplu un honda hornet de pana in 70 de kw si sa il limitez la 35 kw? Si inca o intrebare oare conteaza capacitatea cilindrica la A2 sau numai cati kw are motoru? Si oare RAR-ul accepta limitarile de la motocicleta?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da!
Motocicletele care se pot conduce cu A2 sunt acelea cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale. Acest lucru înseamnă, pe de-o parte, modele care din construcție au puterea maximă de până în 35kW (adică 47 de cai putere), iar pe de altă parte motociclete a căror putere a fost limitată la 47 c.p. și care respectă raportul putere/greutate. Adică legea permite ca orice motocicletă (indiferent de capacitatea cilindrică) de până la 94 de cai putere să fie condusă cu permis categoria A2, dacă i se instalează un limitator. Avantajul cumpărării unei motociclete limitate este evident: odată luat permisul categoria A, nu mai trebuie schimbată motocicleta, ci scos limitatorul.

2 răspunsuri:
| Fyzion a răspuns:

La cati ani poti sa dai A2?