| Whipperx1 a întrebat:

As dori sa achizitionez un set de 4 anvelope de iarna 195/65 R15.Va rog sa imi recomandati o firma si daca se poate si un model.Va mulțumesc.Mentionez ca dispun de maxim 1200 lei pentru 4 anvelope.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca reusesti bridgestone bine altfel gasesti ceva produs in china la pret de nimic

| mgtow a răspuns:

Cauta in autodoc24.ro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice din gama premium ca te incadrezi in pret. Gasesti Michelin, Continental. Goodyear, Nokian

| sierra1 a răspuns:

La 300 bucata: Debica, Barum... vezi pe eMAG. Zinic, prețurile se mișcă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am Debica Frigo exact pe dimensiunea aia, se comporta perfect, atat pe asfalt curat, cat si pe gheata ori zapada.
Alt model bun ar fi Sava Eskimo.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce ar vrea cineava sa ia Sava cand la 20 lei in plus poate lua Continental Winter si chiar Pirelli

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Pentru ca mai sunt si oameni care cumpara cu cap, nu cu snobism.
Marcile mari nu produc doar produse bune.
La distributii evit Continental de cativa ani, sunt panarame. Anvelope Pirelli am avut, erau M+S si patinau inclusiv pe asfalt ud, erau porcarii.
Niste Michelin am avut, erau misto. Dar in general merg pe marci de buget. Si ma dau tare cu masina, nu o tin de bibelou.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Snobism ar fi daca ar fi cu 200 lei mai scumpe. Nu cu 20. Pana una alta eu nu am vazut niciodată Sava in vreun top al producătorilor de anvelope.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Daca imi vorbesti de marci cu renume si topuri subiective, e clar cu cine discut.
Anunta-ma cand recomanzi ceva din proprie experienta, dupa ce le-ai probat pe majoritatea.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce am recomandat am si folosit. Plus niste Nokian uri. Si da, le am ales pe baza mai multor topuri si facute si ele pe baza a mai multor review uri si teste. In niciunul nu aparea Sava. Si da, consider topurile alea mult mai corecte decat parerea unei persoane de pe un forum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Deci ai avut doua seturi de anvelope, și explici cum stă treaba laughing
Eu am vreo 4 seturi de anvelope cu tot cu jante care stau aiurea prin garaj, 3 mașini funcționale, cu seturi diferite vară/iarnă, plus mașinile clienților și a prietenilor, cu care merg des, și observ evoluția multor lucruri la ele (anvelope, fiabilitate, acumulator, etc).
Topurile pe care le vede tot prostul sunt făcute de persoane care lucrează în presă, sau mai rău, sunt amatori în blogging. Nu vorbești cu persoane calificate în domeniu, cum ar putea fi unii de pe forumuri.
Poți avea încredere într-unul ca Buhnici, dar ăla nu îți va face review la Sunfull, Taurus și Sava, ci la ultimul model de Michelin, care costa 180€ bucata, și are niște caracteristici irelevante pentru gropile românești.
Iar când diferența între Sava și o marcă de renume este 20 de lei, gândește-te cât marketing plătești la o anvelopa cunoscuta de 300 de lei (și cât face anvelopa).
Dacă reușești să deschizi ochii, vei observa că modelele banale sunt identice atât la firmele no name, cât și la cele mari. Iar montate pe mașină nu fac absolut nici o problemă cele no name, nu e cazul să ne temem de explozii, boalfe, etc.
Nu mai pomenesc de posibilitatea ca anvelopele de firmă să fie produse în fabrici mici, din zone sărace, care au făcut no name-uri câțiva ani. Posibilitate care a devenit certitudine.
Brandurile sunt rahat în ziua de azi, e metoda nepriceputului de "a le deosebi".