| Maria685860 a întrebat:

Salut! As dori sa imi cumpar un Vw Passat B7, cu motorizare 1.4 tsi pe benzina si cu 122 cp. Acesta are 160 de mii de km si este din 2011, avand Euro 5, avand schimbate recent uleiul plus filtre, kit ambreiaj, ulei, cutie, bujii, plus bobine, antigel original. As dori si eu o parere despre motorizare si o parere despre mașina aceasta în general.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți bani cere pe ea?

| Maria685860 explică (pentru sierra1):

Ce contează banii. pe mine ma interesează daca e buna. Mașina este intr-o stare impecabila din ce am vazut prin poze, se vede ca este întreținută

| sierra1 a răspuns (pentru Maria685860):

" Maria685860 : Ce contează banii. pe mine ma interesează daca e buna"

nu știu dacă ințelegi ce spui?!

O mașină bine intreținută, fără probleme e (mai) scumpă. Pe când un jaf 12 ani de pe care curge totul, costă cât o bicicletă mai de soi

... dar sunt banii tăi! A, de fapt, ei "ce contează"

| relian a răspuns (pentru Maria685860):

Nu te uita la culoare,nu te uita cai spalata,pe afarai vopsit gardu,inauntru e leopardu laughing stiu cum is femeile,si daca vad o culoare carei sare in ochii,gata i se pune pata,aia e masina ei.

O arata masina impecabil in poze,tu trebuie sa o vezi la fata locului,pozele nu zic nimic,cei care nu cunosc vad altceva. Uite iti dau un exemplu. Unia dau cauciucurile cu un fel de ulei,lucesc,arata cauciucurile curate si zici cas noi.
Ei daca te duci linga ele,te apropii o sa constati ca is de fapt parf laughing crapate,vai de mama lor.
Deci ala le parfumeaza,vorba unui amic,sa ia ochii cleintului,mai ales ale celor care nu cunosc.
Daca masina arata f bine,chiar daca ar arata,trebuie verificata cum functioneaza,aia conteaqza cel mai mult,nu cumperi masina mobilier laughing
Bine si daca e rapanoasa la interior,rupta in gura si inauntru si pe afara,rasa cu tigari,parfuita,normal ca dai si fugi,dar masina aia trebuie sa si functioneze bine, sa nu pierzi piesele pe drum.

Cum am spus mai sus asa fac cei care vind masini, le curata f bine, le dau cu parfum laughing creme, is exact ca o femeie de aia mai in varsta, is da pe fata cu creme ce va dati voi femeile si zic i cai noua acu la 20 de ani laughing
Cel mai indicat,asa cum sugereaza indirect sierra ai grija ce masina iei,cauta pe cineva priceput si mergi cu ala,tu te uiti la interior,la culoare, la ce vrei tu sa fie cum doresti, ala sa verifice functionarea masinii.
Nu te uita ca are pe afara o aripa indoita, sau mai stiu eu ce alte chestii ce is nimicuri, conteaza f mult partea mecanica, acolo trebuie sa fii atenta.

| Maria685860 explică (pentru sierra1):

Aproape 8 mii costa

| sierra1 a răspuns (pentru Maria685860):

La vreo 1500 euro, mașina va fi, va arăta și va merge ca de banii ăia. Deci nu te aștepta la minuni. Dacă te ține 2 ani fără să te bage in alte cheltuieli, ești pe plus!

Condu-o sănătos! (cine spune că vw - chiar și pe benzină - nu e masină excelentă, mănâncă kaka)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii spun ca este cel mai rau, altii ca este cel mai bun.
Teoria este ca prima serie de TSI-uri are lant de distributie si tine foarte putini km, iar a doua serie de TSI-uri ar fi cu curea de distributie, care elimina problemele.
Orice ai cumpara, du-o in service pentru verificare amanuntita (diagnoza + inspectie pe elevator).

| relian a răspuns:

Oorice masina este buna,atita timp cit nu are defecte si pana nu se strica.
In cazul tau,avand in vedere ca amsina este folosita,a fost folosita in RO is sanse la fel sa fie buna cit si sa nu fie buna.
Masina asa din fabrica este f buna,motorul ala este f bun,micut,nu face figuri,nu are probleme.
Singura chestie este cai micut,dar in RO mai toate masinile asa au motoare de astea mici,asa ca pe acolo este xceva normal.
Ce aratri tu ca are schimbat, alea is chestii de intretinere, adica nu trebuie sa le bagi in sama, nu te incinta cu nimic.
O masina genul asta are aici un prieten, e trotineta dar merge f bine laughing de fapt el are Jetta, dar are motor ca asta ce arati tu.
Spui ca are 160 mii km,aia nu ar conta,asta daca masina a fost intretinuta corespunzator si condusa la fel.

Cum zic orice masina este buna,de nu ar fi buna nu ar fi fost fabricata, nu ar fi fost pusa la vinzare.
Acu cel care a cumparat-o noua, daca n-a avut grija de ea, daca a conduso ca un nebun, pai nu-i vina fabricii ca oamenii nenorocesc masinile, apoi tot ei vin si vai masina X nu-i buna laughing

Deci poti nimeri masina buna, sau masina care sati manince zilele.Scaneaza si tu masina inainte sa o cumperi.Sint scanere mici,e bun si ala,orice scaner iti arata ce te intereseaza pe tine,adica coduri resetate,becuri stinse,deci cel mai indicat scanezi,vezi acolo ceva.

Am vazut ca ai spus ceva -bobine antigel original,ces alea? Ups stai nitel,bobine,adica bobine de inductie,nu bobine antigel laughing deci antigel original,urma,doar ca nu ai pus virgula.

Concluzia?
Orice iti spune cineva poate sa fie bun sau poate sa fie rau,in general majoritea pe aici vorbesc din experienta lor cu masini gen fier vechi,cazane cum zic unia. Deci tu daca o sa nimeresti una buna,o sa apreciezi ce au zis cei de bine despre masina.
Daca in schimb nimeresti una care sa iti manince zilele,atunci vei aprecia pe cei care au vorbit de rau masina respectiva.

In ambele situatii totu este subiectiv,toti se bazeaza pe masini folosite de altii,pe masini care is defecte deja,defewctate de altii si apoi vindute.
Masina noua din fabrica a fost buna,ce o sa cumperi tu,asta tine de noroc, sau daca verifici bine masina, ai putea sa gasesti una buna.
Dar oricum la km aia tot o sa mai schimbi cate ceva, stiu si eu la suspensie, la mai stiu eu frine, chestii care trebuiesc schimbate dupa o vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Orice masina este buna? Dacia e buna? Iti plac carutele alea ma? Is bune tare, daaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un blestem de motor din punct de vedere fiabilitate. As recomanda un 2.0 tdi de 150 de cai mai degrabă. Este mult mai fiabil. Daca vrei musai mașina pe benzina, nu lua vw că ei se pricep doar la motorizări pe motorina. Passat ul este o mașină ok, o berlina de clasa medie, mașina romanului, insa depinde și de ce mașina dai! Motorizările pe benzină nu sunt așa reușite, se știe asta, fiabilitate proasta și mănâncă ulei. De asemenea, vad că ești femeie, cel mai probabil nu te pricepi la mașini, ți as recomanda sa ai pe cineva care se pricepe sa te ajute....altfel nu e ok.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se pricep VW la motoare pe benzina, dar ce alea ces, OZN-uri laughing afla ca toate masinile vw din america is pe benzina, iar vw vinde aici cele mai multe masini, mai multe decat toti, ei si Toyota.
Am 2 amici care au vw,benzina,nu am vazut,auzit sa aiba probleme.Voi de unde aveti ideile astea ca aia nu fac motoare bune,ca mai bune is alea diesele si etc?
Hai sa iti spun eu de unde iedceile astea despre masini.Voi cand spuneti ceva va bazati doara pe faptul ce fier vechi ai nimerit tu sau mai stiu eu ce cunostinte deale voastre,cam alea is toate finormatiile,pe asta va bazati.
Folositi numa fiare vechi,,vorba cuiva cazane laughing apoi deja puneti eticheta la masini.
Cumpara o masina nou pe benzina,ori de care doresti tu,intretine-o corespunzator,conduo corespunzator,apoi sa vii sa spui ceva.

In rest ce comentati unia,neseminificativ,nerelevant, masini faraimate de altii sa le compari, ori sa spui ca nu-s bune, ce ai si spus pierd alea ulei.
Uite ca nu pierd alea ulei absolut deloc, ba uleiul cand sa il schimbi arata ca si nou, exact la masinile ce spui tu ca n-ar avea motor bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Esti prost gramada! Normal ca o masina noua (cum au prietenii tai ) nu are problema la 40-50.000 km! Sau chiar si la 100.000 si ceva de mii. Este o parere general acceptata ca motoarele pe benzina de la vw NU sunt asa fiabile. Motor fiabil nu e acela care la 150.000 nu are deloc probleme, dragule laughing Vreau sa vad un 1.2 TSI de pe golf 6 cu 450.000 km! Hai, arata mi laughing Nu stii tu, dragule, ce masina conduc eu si drept urmare nu stii daca e cazan au ba, bine? Mai ales ca vorbim de anii 2011 cand benzina nu era asa evoluata ca acum... ma rog laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi idiot, nu am spus ca prietenii mei au masini noi, mai esti si redus mintal.
Ce, masina conduci tu? Cazan de tuica banui laughing si fa-ti vint, nu am ce discuta cu toti idiotii in viata de pe aici.Intri in dicutie jignind,asta arata cit de ingramadit esti,Am raspuns pe limba ta ma prostanacule care esti.
Ezste o parere accepta ca moatoarele vw nu-s bune,a cui parere ma agarici,a astora ca tine? Cine va baga pe voi in sama? Tot unia ca si tine, voi aveti parerile voastre ramaneti la ele, mai mult nu aveti de unde, atit poti atit spui, nu ar fi asta problema daca nu ai jigni.

Inc epi totdeauna cu jignire, asta arata cit de inapoiat esti.Asta e tot cu specii ca tine nu trebuie sa stai la vorbe, ocoleste-ma, la fel o sa fac si eu pe viitor.
Nu aveam de unde sa stiu ca esti buruiana rea, vorba aia pana nu gusti toata iarbai buna laughing tu esti buruiana de aia ocolita de oricine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Dar macar eu știu să scriu corect și nu mi cumpăr mașini cu motoare păcătoase.