| lokytou a întrebat:

As dori sa stiu daca se poate face scoala de soferi cu fara 10 clasE. Mai pe inteles, sunt acum in clasa 10 si am 18 ani.Am incheiat media sem. cu 9, 20. Si as dori sa stiu daca se poate face scoala de soferi. Am auzit la stiri ca s-a dat o lege ca trebuie sa ai 10 clasE facute. FUnda

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, legislatia rutiera actuala nu prevede conditii de studii, important este sa stii scrie si citi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nici o legatura scoala cu permisul. Daca ai 18 ani si stii sa scrii si sa citesti poti da examen.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Momentan nu se cere absolut nici o dovada ca ai absolvit ceva studii, pentru a dobandi permisul de conducere.

| BJK1903 a răspuns:

Salut,poti sa faci scoala de soferi daca aduci o adeverinta precum esti elev in clasa a-10. Sigur o sa te lase sa faci scoala de soferi pentru ca ai o adeverinta de la scoala si e si stampilata. Momentan nu am auzit nici eu de asa ceva, cred ca trebuie sa se voteze in parlament. Sper ca te-am ajutat.

| vegeta a răspuns:

Inca nu sa aplicat legea aia despre care spui tu si atata timp cat ai 18 ani da poti face scoala fara nici un fel de problema si la scoala de soferi nu te intreaba de cate clase aia sau sa aduci ceva diploma de la scoala sau ceva de genu nu iti cere nimic despre studii!

| Viky645 a răspuns:

Pentru scoala de soferi ai nevoie de minim 8 clase.

| suntserios a răspuns (pentru Viky645):

Da si articolul din lege te rog ca sunt si eu curios unde scrie.