| MelindaVictoria a întrebat:

As dori si eu sa imi spuneti ce imi recomandati intre Opel Astra/Corsa, Seat Ibiza/Leon 2008-2011 benzina sau Sandero 2017? Ma intereseaza in primul rand fiabilitate, costuri de intretinere. Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Opel nu fugi de ea, seat e bun dar prea veche masina deci nu merita nici aia, sandero da pentru ca e noua cat de cat chiar daca e masina urata dar tine bine. Multi nu au avut probleme deloc pentru ca are piese rezistente

| sierra1 a răspuns:

Ia-ți dacia aia, la 3 ani e ca nouă!

| mihai69 a răspuns:

Cred că e la mintea cocoșului că o mașină veche de 10 ani nu are cum să fie mai fiabilă ca una aproape nouă.
În plus, mai sunt de luat în calcul și normele de poluare - chiar dacă în momentul de față încă nu se taxează emisiile, e clar că mult nu mai e până va fi prea scump să mergi prin orașe cu mașini ce au euro mai mic de 4.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de unde iei Sandero ala. Daca de pe la vreun pensionar, care a facut doar 17. 000km din 2017, clar e cea mai rezistenta masina dintre cele din lista ta. Dar daca o iei de la o firma, sau alt proprietar care a trecut-o deja de 130. 000km, nu se stie cum a fost condusa si intretinuta, nu mai e o certitudine ca va tine mult fara sa se strice.
Daca toate masinile din lista asta ar fi trecute de 150. 000km, as alege o Astra J 1.4T sau 1.6T.
Seat din perioada aia are motor TSI, e foarte posibil sa prinzi o serie proasta si foarte problematica, cum au fost celebrele 1. 2TSI la care se rupea distributia (pe lant) la 30. 000km, in garantie.
Opel e mai ieftin decat Dacia la intretinere, in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să ai fiabilitate ia-ți o mașină 2017-2018+ cu puțini km și poate încă în garanție. Lasă mașinile de acum 10-12 ani care au 200000 de km +, o să stai doar pe la mecanici cu ele.