| anonim_4396 a întrebat:

As vrea ca anul viitor tot cam in perioada aceasta sa imi cumpar o masina, de preferat una de afara (Germania/Anglia) in caz ca nu gasesc una la un pret accesibil in tara.
Pe mine ma intereseaza daca o aduc din afara ce acte trebuie facute (deci absolut tot) ca sa pot circula cu ea in regula in tara, ma refer la inscris, etc. si cam cat m-ar costa.
Si daca stiti site-uri cu masini mai ieftine din alte tari.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot doar sa-ti recomand un site bun, www.mobile.ro
Majoritatea masinilor puse acolo sunt din Germania, iar site-ul e tradus in romana.
Cat despre acte, nu stiu sa te indrum pentru ca nu am trecut prin asa ceva. Am auzit doar de brief mare, brief mic... Habar nu am ce inseamna astea.
Ca proceduri, trebuie prima data sa programezi masina la RAR pentru a-i face carte de identitate romaneasca; acolo masina e supusa unor teste, si se stabileste si norma de poluare. Daca masina e mai uzata, sunt sanse sa nu mai aiba noxele in standardele de fabrica, sa fie cu o norma de poluare mai jos, iar in acest caz, timbrul de mediu va fi mult mai scump.
Cauta doar masini cu eticheta ecologica verde, nu galbena sau rosie. Acele etichete sunt puse (la ITP, cred), in Germania, in functie de noxe. Cele cu eticheta galbena sau rosie depasesc noxele prescrise de fabrica, nu mai sunt motoare in standarde normale.