| yyyooyo a întrebat:

As vrea sa cumpăr o masina din Germania sau Olanda si as vrea sa imi explicați care sunt pasii de urmat, nu am mai cumparat niciodata o masina si nu am idee si dupa ce trebuie sa fac sa pot iesi cu ea din tara? Multumesc!

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând căutați un site din țara respectivă al unei firme care comercializează autoturisme second-hand. Sau căutați persoane fizice, care par cât de cât serioase.
Sau la samsari.
Dar, trebuie să aibă carnetul de service original, completat cu toate reviziile.
Și, să nu fi avut accident, chiar minor.

| UserRo10 a răspuns:

Eu zic sa mergi personal in Germania si sa o cunperi de la o reprezentanta sau proprietar. Trebuie sa primesti brieful mic, brieful mare si sa faci contract de vanzare-cumparare. Daca o iei de la reprezentanta roaga-i sa-ti dea si numere de zoll si sa faci o asigurarr, altfel trebuie sa mergi sa le iei de la un ghiseu(unde nu dureaza deloc mult in comparatie cu Romania.
Dupa aduci masina in tara si ii iei numerele rosii, faci asigurare si faci programare la RAR.
Daca iei masina din Romania de la samsar sa nu accepti pana nu o trece el pe primarie si dupa ti-o vinde. Unii au contract in alb intre tine si proprietarul din Germania si nu e ok. Daca o iei de la samsar si nu e inmatriculata e posibil sa te puna sa demonstrezi cum ai adus masina in tara:pe roti si arati vinietele, pe trailer si arata-i CMRul sau faci declaratie notariala lrecum nu stii aceste detalii