| Maria_Anna_2001 a întrebat:

As vrea sa cumpar un Opel dar nu stiu cat sunt de bune ca masini si ca marca, ma puteti ajuta cei care aveti Opel cu o parere? Vreau sa stiu avantajele si dezavantajel in tot! Mai ales dezavantajele happy
Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt bune. Eu sunt la al 3-lea, toate cumparate in stare destul de proasta, ieftine. Sunt "mult mai masini" decat majoritatea modelelor concurente din gama VAG, dar aici depinde de ce generatie si motorizare vorbim.
Principalele avantaje ale Opelurilor, indiferent de generatie, sunt:
-suspensii excelente (simple, confortabile si stabile)
-motoare 'vii' dar silentioase
-piese foarte ieftine
-spatiu interior bine organizat
-senzatie fina la condus.
Se trezesc multi tomberonisti precum asta de deasupra mea, sa spuna ca iti cad injectoarele la fix 170. 000km, cand nu vorbim de nici o motorizare anume. Alea pe benzina nu au probleme cu injectoarele, iar cele diesel... Sunt multe. Eu am 1.7 diesel cu 272. 000km in bord, vreo 572. 000km reali, si abia pe la -10 grade se mai blocheaza un injector.
Un vecin are multi km de cand a pus supape chinezesti in injectoarele lui ( reparatia costa 250lei/injectorul), merge cu motorina din canistre, si il doare-n 14.
O problema reala la Opeluri a fost calitatea tablei, insa doar la cele fabricate inainte de 2002-2003, cam asa.
Nu sunt un fan Opel, sunt satul peste cap de masini, ma ocup cu service-ul, dar Opel face masini foarte bune. Ofera confort, costurile pentru intretinere si combustibil sunt mici, problemele sunt de cele mai multe ori neinsemnate.
Volkswagen spre exemplu nu mai e de mult la nivelul la care a ajuns Opel in prezent.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da probleme cu injectoarele dupa 170 000km e o masina jalnica, mult mai proasta fata de loganul de pretutindeni, uitate la peugeot aia merita pentru inceput

| ChristianXLX a răspuns:

Buna!
Depinde ce fel de opel vrei sa cumperi si cu ce motorizare. fiecare motorizare are defectele si avantajele ei... avantajul principal al masinilor opel este ca au un consum foarte mic indiferent de motorizare. pentru a gasi si dezavantaje ce opel vrei sa cumperi si ce motorizare.

| Maria_Anna_2001 explică:

De preferabil opel astra 2013 cu motor de 1.6 diesel... multi spun ca sunt foarte scumpe piesele si e greu de întreținut... sau ca opelul in alte tari este vazut ca loganul la noi, adica o masina ieftina si proasta plus ca cica la opel e multa tehnologie si daca se strica ceva trebuie sa schimbi jumate de masina... nu mai stiu ce sa cred

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Maria_Anna_2001):

Nu cred ca este 1.6 diesel, ci 1.3, 1.7 si 1.9. Sunt notate cu CDTI dieselurile de la Opel.
Piesele nu sunt deloc scumpe, e o masina cu piesele foarte ieftine, inclusiv cele de origine (General Motors).
Nu e deloc multa tehnologie, Opelurile sunt destul de simple, fata de alte masini (Ford, Renault, Audi...).
Insa nu poti sa pui ca e vazut precum Loganul, pentru ca Loganul se vinde in toata lumea, la pret de cazan, cu dotari primitive, pe cand Opel deja isi baga nasul in segmentul premium, facand concurenta unor modele de Audi.