| CristiB93 a întrebat:

As vrea sa identific un zgomot la masina mea. Renaul clio 2001
De ceva vreme se aude un zgomot in partea dreapta spate, dar numai cand pun 3 persoane pe bancheta din spate,daca masina e goala,doar cu mine sau cu mai cineva in dreapta, nu mai face zgomot. In timpul mersului se aude doar daca nimeresc o groapa, dar cel mai tare se aude troncanitul cand plec de pe loc cu viteza intaia sau cand e la relantiu.
Care credeti ca poate fi cauza?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai ceva slabit care trepideaza.Ca face si la relanti. Daca era doar in mers ma gandeam la amotizor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bataie, huruiala? In mers, sincronizata cu viteza, la viraje, la gropi...
Mai bine urci direct mecanicul in ea, daca nu stii sa identifici defectiunea oricum nu prea cred ca stii s-o remediezi, iar la mecanic e mai bine sa mergi pe mana lui, daca ii spui tu ce sa schimbe s-ar putea sa nu rezolvati problema, si ai sa zici ca e el prost.

| CristiB93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da o sa merg, dar e interesant de ce se aude doar cand am 3 in spate si doar cand plec de pe loc, daca nimeresc o groapa nu se aude asa tare ca si cand plec de pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o amarata de bucsa de cativa lei sau bucsa inferioara a amortizorului spate, caz in care este necesara sostituirea ambelor amortizoare, deoarece nici celalalt nu mai are zile multe.
Dreapta este partea cu gropile, de aceea pica primul cel de pe partea dreapta.
Costa cam 2mil /buc.
Daca nu ai bani poti sa pui un sh cu 50 de lei si te mai tine ceva.

| MariusF23 a răspuns:

Suportii de motor sau planetarele. Initial si eu ma gandeam la amortizor.